Karot Delme ve Karot Kesme İşlemi

İnşaat çalışmalarında beton kesme işlemlerinde kesim yapılacak bölgeye en uygun olan teknik belirlenerek yine en uygun kesme makineleri seçilmekte ve kesme işlemi uygulanmaktadır. Mesela asfalt tamiri ya da kesiminde el makinesi kullanarak beton kesme işleminin yapılması mümkün değildir çünkü el kesme makinesi ile kesilebilecek derinliğe inilemez ve düzgün bir kesim yapılamaz. Bu sebeple de asfalt onarımı ya da kesimlerinde karot makinelerin kullanımı en doğru seçenektir.

Proje değişiklikleri, bahçe duvarlarının yıkımı çalışmaları, bina yıkımları, mimari değişimler, asfalt tamir ve kesimleri, kolon kesimi, kiriş kesimi, derz kesimi vs. gibi tüm beton kesme işlemlerinde kullanımı en uygun olan araçlar belirlenerek kesim çalışmaları planlanmakta ve uygulanmaktadır. Kullanılacak tekniği betonun yapısı belirlerken, tekniğin belirlenmesi ile de kullanılacak olan araç ve gereçler belirlenmektedir. Yapının kalınlık ve inceliği, konumu, dik ya da yatay oluşu, demir donatlı olup olmadığı, betonun eski veya yeniliği vs. gibi özelliklere bağlı olarak kesim teknikleri belirlenir ve hemen ardından da araç-gereç seçimi yapılmaktadır.

Daha çok inşaat sektöründe kullanılan beton kesme makineleri; asfalt ve beton gibi sert zeminler üzerinde uygulanmakta olup öbekleşmiş olan beton yığınlarının kolayca kesilmesini sağlamakta, uygulama sırasında da çamur veya toz gibi faktörlerle karşılaşma olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Kullanımının kolay olması ve elde edilecek verimin yüksek olmasına bağlı olarak yapıların yenilenmesi esnasında işlemleri sırasında beton kesme makinelerinin kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

© Copyright 2017